Фуґаззета — це більше, ніж піца
Це більше, ніж піца
Аргентинський гриль - це більше, ніж просто м'яcо.

Це - історія.
Історія, яку знає весь світ, і про яку ще не чули в Україні.
Ця історія - про унікальних людей та унікальні смаки.



Про неймовірну піцу з такою кількістю сиру, якої ви ще не бачили.
Про соковите м'ясо з вогню великими шматками.
Про якісні морепродукти.
Про вино.
Про поєднання культур, яке дало неповторний результат.
Аргентина - країна емігрантів.
Якщо ви прогуляєтеся Буенос-Айресом, із ста людей, котрих зустрінете на вулиці, 50 матимуть італійське походження. Ще 20 будуть нащадками гаучо - іспансько-індіанських ковбоїв. Один із цих людей буде українцем, ще один - євреєм, предки якого приїхали з Галичини. Також будуть поляки, німці, французи.

Таке поєднання націй, відомих своїми кулінарними талантами, а ще ідеальні умови для фермерства створили унікальну кухню, де і риба, і м'ясо, і вино, і ковбаски, і своя унікальна піца. Саме вона - аргентинська піца з двома коржами й величезною кількістю сиру - називається фуґаззета.

Аргентинські українці в основному ставали землеробами, священиками, лікарями, митцями. Як, наприклад, Чанго Спасюк, один із найвідоміших акордеоністів світу.

Євреї ішли у ремесла або ж ставали юристами.

Іспанці асимілювалися з місцевими індіанцями і ставали ковбоями, вирощуючи знаменитих аргентинських корів та створюючи аргентинську традицію приготування м'яса.

Італійців же було так багато, що вони бралися за будь-яку роботу. Але завжди мріяли виробляти вино або відкрити піцерію. І багато хто так і зробив.
Аргентинські євреї в основному працювали в інших сферах, але одна з родин (як бачите з назви, вихідці з наших країв) стала знаменитою, виробляючи морозиво
А от італійці масово мріяли про піцерії. І часто їх і відкривали.
Один із таких аргентинських італійців - Хуан Банчеро, походженням із Генуї - у 1932 році вирішив на традиційну італійську фокачу дати стільки сиру, скільки взагалі вміститься на неї.
Результатом стало щось надзвичайно смачне та ароматне, але сир розпливався й тікав із тарілки, тож довелося робити дві фокачі, одну з них класти згори.
Коли Хуан Банчеро додав до страви карамелізовану цибулю та вершковий соус, гості почали відмовлятися від стандартних піц і просити ще "фуґаззу". Так іспаномовні вимовляли слово "фокачча".

Зрештою ця страва стала знаменитою саме під назвами фуґазза або ж фуґаззета.

І якщо зараз ви приїдете в Буенос Айрес і попросите, щоб вас повели скуштувати чогось місцевого, вас поведуть насамперед не на прекрасні аргентинські стейки, не на великі аргентинські креветки і навіть не на рум'яні пиріжки емпанадас.
Вас поведуть на фуґаззету.

І це буде щось більше, ніж піца. Щось, що ви запам'ятаєте на все життя.

*Фото з Піцерії Банчеро, де вигадали фуґаззету, 1941 рік.


Вихідці з Італії, Іспанії, Франції чи України - всі знають це місце і всі чемно чекають у черзі на свою порцію щастя, виготовленого з тіста, сирів та приправ.

Коли перед відкриттям закладу ми питали сихівчан, яких іще закладів їм бракує на Сихові, вони переважно говорили три речі.

Перше: що треба, аби зручно і для дітей, і якщо без дітей.
Тому в нас багато залів і аж дві дитячі. Малі діти не заважатимуть великим, бо будуть розділені. А якщо ви не хочете чути дитячого галасу, є зали в іншому кінці ресторану.
Друге, що нам казали: що піца і паста завжди будуть виграшним варіантом.

І третє: що хотілося б чогось нестандартного, бо всюди ці страви однакові. Ми шукали щось нестандартно італійське і зрозуміли, що нестандартно італійське - це аргентинське.
А потім виявилося, що аргентинське - це ще й дуже смачне.

І ось ми пропонуємо вам знамените аргентинське м'ясо з гриля, легендарні аргентинські морепродукти і першу в Україні піцу-фуґаззету у виконанні команди найкращих шеф-кухарів Львова.

І, звісно, трохи італійської класики для тих, хто любить, щоб як завжди, але трохи краще ;)

Бьєнвенідо тих, хто прийде на аргентинську кухню.
Бенвенуто тих, хто прийде на італійську класику.
Ласкаво просимо усіх, хто любить смачно поїсти!

Політика конфіденційності
2021 Всі права захищені